Množné číslo složených podstatných jmen
- Obecně platí pravidla jako pro tvoření množného čísla jednoduchých podstatných jmen, koncovka -S nebo -ES se přidává k poslednímu slovu komposita:
el ferrocarril - los ferrocarriles
el sordomudo - los sordomudos
el turbodinamo - los turbodinamos
la Nochebuena - las Nochebuenas
Čili u slov končících na samohlásku se přidává koncovka -S, kdežto k souhláskám -ES.
- Jsou také slova, která koncovku nepřibírají. To, zda-li jsou v jednotném či v množném čísle, poznáme podle členu, který se pochopitelně mění. Taková slova mají totiž i v jednotném čísle tvar množný:
el paraguas - los paraguas
el cumpleaños - los cumpleaños
el matasellos - los matasellos - Podstatná jména složená ze dvou slovesných tvarů tvoří množné číslo různě, nejsou určena žádná pravidla, je proto potřeba se je učit nazpaměť:
el hazmerreír - los hazmerreír
el vaivén - los vaivenes
Množné číslo podstatných jmen cizího původu
- Opět se tvoří přidáním koncovky - S, -ES nebo pohou změnou členu z jednotného čísla na množné. Žádná pevná pravidla nejsou dána, ale většinou se přidává ta koncovka, která je lepší pro výslovnost.
el dólar - los dólares
el club - los clubs/clubes
*el stand - los stands
*el chófer - los chóferes
*el sandwich - los sandwiches
**el frac - los fraques
* U cizích slov někdy nemusí být snadné určit množné číslo, mnoho takovýchto podstatných jmen má ovšem své španělské dublety: stand - quiosco, chófer - conductor, sandwich - bocadillo, ad.
**Opět dochází ke změně hlásek kvůli zachování výslovnosti. Kdyby C zůstalo a přidalo by se -ES, výclovnost CES /θes/ by se lišila od původního koncového C /k/. Proto se C mění na QU /k/.
- Bez přidání koncovky jsou velmi často slova latinská, původních tvarů:
el minimum - los minimum (z latinského minimum = nejmenší)
el superávit - los superávit (z latinského superávit = porazil, převýšil)
Přízvuk
Přízvuk je opět na stejné slabice, na jaké byl v jednotném čísle. Je-li to potřebné, musíme ho graficky označit, v opačném případě ho oproti jednotnému číslu neznačíme. U složených slov se vyskytuje jen jeden přízvuk, a to podle svých pravidel, čili na poslední či předposlední slabice od konce, pokud ne, graficky se značí (viz článek Přízvuk a vázání slov).