španělština zdarma

Poradte

 

ahoj, jsem začátečník, přítomný čas průběhový se tvoří estar + gerundium (kořen + ando,iedno), už jsem se setkal hodněkrát, že bylo v textu: mimando (mimar = mim-ando), bez estar, lze tedy tvořit bez tohoto pomocného slovesa a jak by se to vůbec přeložilo ? jak vím, jaká je to osoba bez toho slovesa ? nebo preterito perfecto v textu je bez pomocného haber; např. el cielo nublado, proč není el cielo ha nublado, encediendo, mimando a Neymar, nejsou tam pomocná slovesa, co je to za tvary ??

Odkaz na příspěvek Příspěvek od tomasespana vložený před 11 lety

ahoj, jsem začátečník, přítomný čas průběhový se tvoří estar + gerundium (kořen + ando,iedno), už jsem se setkal hodněkrát, že bylo v textu: mimando (mimar = mim-ando), bez estar, lze tedy tvořit bez tohoto pomocného slovesa a jak by se to vůbec přeložilo ? jak vím, jaká je to osoba bez toho slovesa ? nebo preterito perfecto v textu je bez pomocného haber; např. el cielo nublado, proč není el cielo ha nublado, encediendo, mimando a Neymar, nejsou tam pomocná slovesa, co je to za tvary ??

Samostatné gerundium lze ve španělštině použít. Do češtiny se překládá například přechodníkem či celou další větou. <br/> Me mira trabajando. TTT Vyjadřuje často nějaký děj souběžný s dějem věty hlavní. O jakou osobu se jedná, se pozná z tvaru časovaného slovesa. Často také funguje jako přídavné jméno – un hombre encendiendo el fuego TTT – v takovém případě vyjadřuje aktivní děj. el cielo nublado není préterito perfecto bez haber, nýbrž příčestí trpné – participio. To složené tvary se tvoří pomocí haber + participia. Samostatné příčestí nabírá ráz přídavného jména,a když příčestí trpné, pak i samotné přídavné jméno bude trpné – el cielo nublado TTT

Takže <br/> el hombre encendiendo el fuego TTT la candela encendida TTT

ahoj, potřebovala bych poradit se subjuntivem. Náš profesor nám není schopný vysvětlit kdy se všechny subjuntivy používají…subj. imperfecto, perfecto de subj…popřípadě jestli neznáte nějakou dobrou učebnici či knížku, kde je hlavně použití všech časů díky moc.

Ahoj, jde Ti o vysvětlení použití subjunktivu obecně nebo spíše kdy použít který druh, čili kdy subjunktiv přítomný, kdy minulý, kdy předpřítomný, atd.?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vondruška vložený před 11 lety

Ahoj, jde Ti o vysvětlení použití subjunktivu obecně nebo spíše kdy použít který druh, čili kdy subjunktiv přítomný, kdy minulý, kdy předpřítomný, atd.?

spíše kdy používat ty druhy subj. díky moc

Ahoj, v trpném rodě se, podle mě, jak jsem se to naučila z učebnice, věta Dveře se zavřely.řekne Las puertas fueron cerradas.** , tedy, jestli jsem to dobře pochopila. Jenže jsem to slyšela i jinak. -* Las puertas se cerraron.* A já teď nevím, co je vlastně dobře. Jsem z toho trochu zmatená. A nebo ta druhá věta znamená něco jiného, než co si myslím? Prosím poraď!!! Předem díky, Marie 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Maja2009 vložený před 10 lety

Ahoj, v trpném rodě se, podle mě, jak jsem se to naučila z učebnice, věta Dveře se zavřely.řekne Las puertas fueron cerradas.** , tedy, jestli jsem to dobře pochopila. Jenže jsem to slyšela i jinak. -* Las puertas se cerraron.* A já teď nevím, co je vlastně dobře. Jsem z toho trochu zmatená. A nebo ta druhá věta znamená něco jiného, než co si myslím? Prosím poraď!!! Předem díky, Marie 

V prvním případě se jedná o rod trpný, v druhém případě je to také trpný rod, ale je vyjádřen neosobní vazbou. Podobný příklad – Je zde zakázáno kouřit a Zde se nekouří

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.