španělština zdarma

Původ TILDE ~ nad písmenem N

ALL LEVELS Vydáno dne 08.07.2008

V tomto krátkém článku se dozvíte, proč Španělé používají zrovna vlnovku, kde má tento znak svůj původ.<h1> Původ TILDE ~</h1>

Jistě jste si už všimli, že španělština nemá náš obyčejný háček, ale vlnovku. Ta se vyskytuje i v ostatních jazycích, které se vyskytují na Iberském poloostrově – portugalština, katalánština, galicijština a baskičtina. Odkud se ovšem toto diakritické znaménko vzalo?

Někdy mezi 12. až 14. stoletím byl pergamen natolik drahý, že se muselo šetřit s místem. Španělští a portugalští pisatelé byli natolik vynalézaví, že našli způsob, jak alespoň trochu ušetřit místo. Popíšeme si to odděleně:

  • Portugalci, kteří mají vlnku nad samohláskami, kde značí nazalizaci (samohláska zakončena neurčitě nosovkou), začali šetřit místo tím, že písmeno N po samohláskách vynechali, respektive ho napsali nad předchozí samohlásku.

    Latinsky ruka – MANUS – MANO – MÃO

  • Španělé to dělali stejně tak, ale jen u výskytu dvou N za sebou.

    Latinsky rok – ANNUS – ANNO – AÑO

Takhle se tedy šetřilo nejenom místem na pergamenu, ale i samotným inkoustem. S postupem času už se to rozšířilo natolik, že se písmena s vlnkou začala používat v obou jazycích normálně – byla přidána do abecedy a používána ve všech společenských kruzích.

Ale stále jsme se ještě nedostali k tomu, proč zrovna vlnovka, proč ne třeba vodorovná čárka, která byla v latině. Ti bystřejší z vás už možná přišli na to, že vlnovka je vlastně jakýsi fragment onoho písmena N, které se nad hlásku psalo.

<h1> N ~</h1>

Nahoru dolů nahoru – už vidíte tu podobu? Tak právě takhle vznikly hlásky s vlnkou.

Španělsky se tento znak (~) řekne tilde. Neoznačuje ale jen vlnku, nýbrž i označení přízvuku ( ´ – adiós). Existuje i sloveso tildar(se) TTT *1 , které se používá právě ve spojení s těmito diakritickými znaménky.

Překlad:
  1. označit(se)


Pokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Základní předložky

Výčet základních předložek, bez kterých se rozhodně neobejdete a jejich používání, které dělá často velké problémy, a to nejen začátečníkům.
ALL LEVELS

En el hotel

Maturitní otázka na téma HOTEL
INTERMEDIATE

Falsos amigos en inglés #2

Pokračování falsos amigos de inglés, čili slov, která se velmi podobají anglickým, ale mají odlišné významy.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Původ TILDE ~ nad písmenem N 11 26160 Od Abbiek poslední příspěvek
před 11 lety